PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات جلسه خواستگاری

elahe
06-24-2012, 01:49 PM
سلام
خانوما و آقایون متاهل و مجرد سایت بیاید که میخوایم از تجربتون استفاده کنیم، هم اینکه یک بانک کاملی از این سوالات رو تو سایت داشته باشیم!
لطفا سعی کنید تجربیاتتون رو بگید....
کسانی که ازدواج کردند (چه خانوم و چه آقا) بیان و سوالایی رو که روز خواستگاری مطرح کردند رو بگن و کسانی هم که مزدوج نیستند اگر تابحال جلسه خواستگاری رو داشتند ، سوالات مهمش رو بگن.

alireza
06-24-2012, 02:07 PM
مشابه این تاپیک رو داشتیم

http://www.qomia.com/threads/3302-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D B%8C-%DA%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F

elahe
06-24-2012, 02:13 PM
مشابه این تاپیک رو داشتیم

http://www.qomia.com/threads/3302-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D B%8C-%DA%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F

اگر فقط یکم توجه میکردید متوجه تفاوت این دو تاپیک میشدید
این تاپیک درباره ی سوالاتی هست که روز خواستگاری بین آقا پسر و دختر خانوم رد و بدل میشه و اون تاپیک در باره آداب و اصول خواستگاری هست!
توجه مینموئید؟

alireza
06-24-2012, 02:19 PM
منم گفتم مشابه این تاپیک.نه یکسان. به معنی لغات دقت کنید !!
اگه یکسان بود ، قطعا ادغامش میکردم ! فقط به بقیه دوستان لینک دادم که با اون مبحث هم که مفید هست ، آشنا بشن ! چون مربوطه بهش.

alireza
06-24-2012, 02:41 PM
من زیاد خواستگاری رفتم. هر سوالی رو که اول میپرسن یعنی اون براشون از همه مهم تره.

مثلا یه نفر میگه نماز میخونی؟

یه نفر اولین سوالش راجع به اینه که شما خونه میخری؟ یا اجاره میکنی؟

یه نفر دیگه میگه تظر شما راجع به مهریه چیه؟

بعضیاشونم که به نظر من اصلا جذاب نیستن و نبودن خیلی لوس میگفتن شما از چه رنگی خوشت میاد ! بابا آخه این سواله میپرسی. حالا چه فرقی داره :130:

به نظر من خانم ها حتما راجع به توقعی که از پوشش شما دارند سوال کنید. و آقایون حتما بپرسید در زندگی در مورد همه چیز اظهار نظر میکنند خانم ها یا نه، نظرات شما رو قبول میکنند.

بعضی خانم ها هرچی بهشون میگی ، کاملا برعکسشو اجرا میکنن. دیدم که میگما. :130:

نسترن
06-24-2012, 03:50 PM
من زیاد خواستگاری رفتم. هر سوالی رو که اول میپرسن یعنی اون براشون از همه مهم تره.

پس شما توی این کار در حد دکترای تخصصی هستید. تمام سوالات رو بلدید.یه کتاب چاپ کنید:d

سزار
06-24-2012, 04:06 PM
پس شما توی این کار در حد دکترای تخصصی هستید. تمام سوالات رو بلدید.یه کتاب چاپ کنید:d
عليرضا خان كتاب سوال و جواباتون كه چاپ ميشه من ميخوام:d

مهدیه
06-24-2012, 04:21 PM
به نظر من در جلسه اول باید سوالاتی مطرح بشه که توی زندگی اون شخص براش از همه مهم تره

مثلا اگه خانمی میخواد در آینده کار کنه حتما بگه و حتی میتونه شرایط کاریشو توضیح بده ....
یکی از مهمترین سوالها به نظر من پرسیدن فرهنگ خانواده هاست نوع پوششی که دارن .نوع مراسما و مهمونیایی که دارن ..
و اینکه ازلحاظ مالی چه توقعی دارن و تصمیمشون برای اینده چیه..
این موضوع ها برای من خیلی مهمه

elahe
06-24-2012, 08:43 PM
بنظرم از چگونگی رابطه و میزان صمیمیت با پدر و مادر و همچین خواهر و برادر باید سوال پرسیده بشه
درباره اعتقادات
دیگه اینکه آیا تصمیم داره توی شهر دیگه ای زندگی کنه یا نه؟
میونش با صرفه جویی و پس انداز چطوریه...آیا زیادی ولخرجه یا زیادی خسیس؟
اگر اهل درس و بحث باشه آیا بعد از ازدواج هم در همین حد به درس و بحث میپردازه یا حاضر اونا رو کمتر کنه و بودن در کنار همسرش رو ترجیح میده؟

مهندس
06-24-2012, 09:26 PM
این سوالارو 3 سال پیش تو سایت خودم ارسال کردم.اینجا هم میزارم

کلا سوالات خاستگاری خیلی طرفدار داره.فک کنم خانوما بیشتر دنبالش هستند

فهرست سوالات روز خواستگاري
http://www.3eke.ir/img/albums/Admin/10002/khastegari_3eke_ir.jpg

ابتدا زماني که تصميم مي گيريد که خواستگاري را به خانه بپذيريد يا همراه خانواده به خواستگاري برويد ،بهتر است کمي با خود خلوت کنيد . واقع بينانه به خود و شرايط موجودتان نگاه کنيد. خود را از نظر زيبايي،تحصيلات،شرايط مالي ، فرهنگ خانواده بسنجيد. اين کار براي سنجيدن توقعات خوداز زندگي و همسر آينده ،کمک خواهد بود.

بهتر است علاوه بر شناخت بيشتر از شرايط فعلي تان ،آرزوها و انتظاراتتان راجع به زندگي زناشويي را مشخص کنيد. در خلوت خود شعار ندهيد. اينکه معيار هاي صحيح چيست با اين که معيار هاي شما چيست متفاوت است .ممکن است شما بر اساس معيار هايي صحيح انتخاب کنيد اما در زندگي آينده چون اين معيار ها برايتان دروني نشده و فقط جنبه ي شعار داشته ، دچار مشکل شويد. پس نگاهي واقع بينانه به شرايط موجود و خواسته هاي آينده بسيار مهم است . وقتي به يک ارزيابي صحيح رسيديد ،دست به کار شويد.ليستي براي خود تعيين کنيد و البته بايد ياد آور شوم سوالات استاندارد ، با جواب هاي مشخص وجود ندارد و جوابي متفاوت از آنچه شما فکر مي کرديد به يک سوال نبايد باعث شود نظر شما منفي گردد.خيلي از پاسخ ها خود باعث سوال ديگري مي شوند و مهم اين است که شما در آن زمان بتوانيد به خوبي و البته صادقانه گفتگو کنيد.
سوالات کلي براي شروع خوب است اما خيلي تعيين کننده نيست زيرا سوال کلي جواب کلي هم دارد و به شناخت بيشتر کمک نمي کند.

بعضي از سوالاتي که در زير آمده در صورت آشنايي قبلي با فرد براي مثال فاميل بودن نيازي به پرسيده شدن ندارد و برخي براي شما حائز اهميت نيست .پس سوالات زير را به عنوان چند پيشنهاد مطالعه بفرمائيد.

- بيوگرافي خوتان را بگوئيد:(سن ، تحصيلات ، شغل ،تعداد فرزندان خانواده ، وضعيت پدر و مادر، خواهر و برادر ها، اين که چندمين فرزند خانواده است . )

- علت اينکه تصميم به ازدواج گرفتيد چيست؟(خواست خانواده ، فشار فرهنگي يا نياز شخصي)

- در زندگي چه هدفي را دنبال مي کنيد؟ چند تا از سر فصل هاي مهم در آينده تان چيست؟(براي مثال گرفتن بورسيه،موفقيت در زمينه ي ورزش و..)

- چه ملاک هايي براي خوشبختي داريد؟

- مسائل اقتصادي همسر و خانواده ي او چقدر برايتان مهم است؟

-بعد از ازدواج چقدر مايل به ارتباط با خانواده ي همسرتان هستيد؟

-دوست داريد همسرتان با خانواده ي شما تا چه حد صميمي باشد؟

-در تصميم گيري ها اهل مشورت هستيد؟

-آيا خانواده و دوستانتان در تصميماتتان دخيل هستد؟ در آينده همسرتان چطور؟

-اگر اختلاف نظري بين همسر و خانواده تان ايجاد شد ،چگونه آنرا رفع مي کنيد؟

-خانواده ي خود را سنتي مي دانيد يا مدرن؟ مي خواهيد چطور خانواده اي تشکيل دهيد؟

-نظرتان راجع به مرد سالاري و زن سالاري چيست؟

-تکليف مديريت خانه چه مي شود؟

-درزمان وقوع اختلاف نظر ، اگر با گفتگو به نتيجه نرسيديم ، چه کسي نظر آخر را بدهد؟

-چه عقيده اي در باره ي مديريت اقتصادي خانه داريد؟

-تعريف تان از صرفه جويي چيست؟

-چقدر اهل پس انداز هستيد؟

-چقدر دوست داريد صاحب فرزند شويد؟

-در تربيت فرزندان ، چقدر اختيارات را به همسرتان واگذار مي کنيد؟
همسر

-تا چه حد به اعتقادات مذهبي پايبند هستيد؟

-از نظر ديگران فرد مذهبي هستيد؟

-تعريفتان از حجاب چيست؟( چادر ،مانتوي پوشيده ،چادر ملي ،بلوز و شلوار و روسري و ..)

-در رفتار با نامحرم چه روشي داريد؟

-خودتان در محل کار وخانواده ، با نامحرم چگونه رفتار مي کنيد؟

-از همسرتان تو قع داريد چگونه رفتار کند؟

-با کار کردن خانم ها موافقيد؟ چه نوع کاري؟ (مخصوص خانم ها)

- دوست داريد در آينده شاغل باشيد؟ (مخصوص آقايان)

-آيا همسرتان بايد براي هر کاري از شما اجازه بگيرد؟

-اهل مطالعه هستيد يا نه ؟ اگر بله در چه موضوعاتي؟

-آيا فيلم ديدن را دوست داريد؟ زيباترين فيلم هايي که تا کنون ديده ايد ،کدامند؟

-رابطه تان با دنياي مجازي و اينترنت چگونه است؟

-اگر اهل استفاده از اينترنت هستيد، بيشتر به سراغ چه موضوعات و سايت هايي مي رويد؟

-با چت کردن چه ميانه اي داريد؟

-تا به حال به چه کارهايي اشتغال داشتيد؟

-از کاري که مي کنيد ،راضي هستيد؟

-رابطه تان با همکارانتان چطور است؟
حتما راجع به خط مشي سياسي و اعتقادات خود صراحتا صحبت کنيد و از او سوالات کاملي بپرسيد چون ممکن است در آينده به مناسبت هاي مختلف ، اختلاف عقيده ي سياسي ديگر شرايط زندگي تان را تحت تاثير قرار دهد.

-با جشن عروسي موافقيد؟ تا چه حد موافق خرج کردن براي مراسم هستيد؟

-آيا در باره ي مهريه نظر خاصي داريد؟

-رسم و رسوم خاصي هست که خانواده تان برايشان خيلي مهم باشد؟

-چه نوع تفريحاتي را دوست داريد؟

- بعد از ازدواج با دوستانتان تا چه حد رفت و آمد مي کنيد؟

- دوست داريد همسرتان اهل معاشرت با دوستان باشد يا نه ؟

اين ها بخشي از اطلاعاتي است که ما از همسر آينده مان نياز داريم اما همه ي آن نيست. تحقيق ،مشاوره مي تواند بسيار موثر باشد. به خدا توکل کرده و سعي کنيد بهترين انتخاب را داشته باشيد زيرا هرچند دين ما در صورت اختلاف امکان جدايي را قرار داده است اما مشکلات پس از آن به قدري زياد است که بهرين راه پيشگيري از طلاق با انتخاب صحيح است.

خوش بخت و موفق باشيد.

http://www.my.3eke.ir/threads/4338

mina90
06-24-2012, 09:37 PM
من هم با این حرف آقای علیرضا کاملا موافقم هر سوالی رو که اول میپرسن یعنی اون براشون از همه مهم تره.
اطرافیان من که اینطوری بودند

به نظرم این سوال ها خیلی مهمه
اعتقادات ... میزان وابستگی به خانواده و احترام گذاشتن به تک تک اعضای خانواده .... منطقه و محل سکونت بعد ازدواج ..... اگر نیاز بود ادامه تحصیل

نسترن
06-25-2012, 05:06 PM
به نظر من در جلسه اول باید سوالاتی مطرح بشه که توی زندگی اون شخص براش از همه مهم تره

مثلا اگه خانمی میخواد در آینده کار کنه حتما بگه و حتی میتونه شرایط کاریشو توضیح بده ....
یکی از مهمترین سوالها به نظر من پرسیدن فرهنگ خانواده هاست نوع پوششی که دارن .نوع مراسما و مهمونیایی که دارن ..
و اینکه ازلحاظ مالی چه توقعی دارن و تصمیمشون برای اینده چیه..
این موضوع ها برای من خیلی مهمه

اینها خیلی مهممه. فرهنگ که به نظر من خیلی خیلی مهمه و یکی دیگه سوالات مربوط به اعتقادات هست. یکی دیگه این که طرف مقابلت اصالت رو در چی می دونه

عاطفه
06-25-2012, 05:19 PM
رنگ و این جور چیزا از من پرسیده بشه همون اولش معذرت خواهی میکنم و پا میشم.عجب آدمایی!!!بعضیا ذهنشون چقدر کوچیکه
الهه خانوم خبریه؟؟؟قراره شیرینی بخوریم؟؟
اعتقادات و وابستگیا و ویژگیهای اخلاقی به نظر من مهمه.
مهریه و خونه و این جور مسائل به بزرگترا مربوطه.البته این نظر منه.

neo
06-25-2012, 06:17 PM
تجربه ای ندارم .... هر کسی یه جوره

empty arms
06-25-2012, 07:48 PM
سوالهایی که ازم پرسیدن اینا بود:
سربازی رفتم یا نه؟
شغلم چیه؟
خونه دارم یا نه
چند ساله کار دارم و رو پای خودم هستم؟
با درس خوندن و کار کردن خانمم مشکل دارم یا نه؟
اصالتمون
روزی چند ساعت سر کارم هستم
اهل دود هستم یا نه
با زندگی تو خارج کشور موافقم یا مخالف؟

mina90
06-26-2012, 01:10 AM
به نظرم از تمام مسایلی که یرای طرف مقابل مهمه سوال بشه
از چرایی ازدواج هم سوال شه که حداقل متوجه شد به ازدواج و هدف داشتن زندگی فکر کرده نه جواب های توی کتاب

nashenas
12-24-2012, 05:33 PM
سلام دوستان من زیاد با رسوم خواستگاری آشنا نیستم
اولین روزی که خانواده دختر میرن خونه پسر باید چی ببرن؟
بهترین هدیه چیه؟

secret
12-24-2012, 05:51 PM
سلام دوستان من زیاد با رسوم خواستگاری آشنا نیستم
اولین روزی که خانواده دختر میرن خونه پسر باید چی ببرن؟
بهترین هدیه چیه؟

چیز خاصی لازم نیست.
معمولا دفعه اول اگر دختر نباشه چیزی نمیبرن.
دختر هم باشه بازم چیزی لازم نیست.
بستگی به طرز فکر خانواده پسر داره.

secret
12-24-2012, 06:31 PM
قابل توجه دختر خانومای گل سایت. عذر میخوام گلاب به روی پسرای خوبمون به خودتون نگیرین.مطمئنا تو قمیا این افراد نیستن:13:.
وقتی یه آقا پسر شاخ شمشاد میاد خونتون یا جای دیگه میخواین صحبت کنین ، دقیقا توجه کنین چه جملاتی میگه خیلی مهمه.
مثلا چیزی که برا خودم پیش اومده میگم:
یکی اومده زحمت کشیده شونصد سال درس خونده مهندس بووووووق سازی کشور گفتم این دیگه چیز حالیشه شده میگه: من دلم میخواد وقتی از سر کار اومدم خونه چایی تازه میخوام . حالا مامانش داره میگه تو اداره شون مدام چایی میدن بچه م داره معتاد چایی میشه(اینم یه جور اعلام دیکتاتوریه هاااا)
یکی اومده مثلا میگه من با شاغل بودن خانوم مشکل ندارم اصن جلسه سوم میگه فقط توی مهد قرآن هزار جور حرفم پشت سر بانکیا زده (این جور آدما فکرشون مال شونصد قرن پیشه دقت کنین)
داداش دوستم اومده میگم با ادامه تحصیل موافقی میگه هرجور دوست داری.میگم با شاغل بودن خانوم موافقی یا نه میگه جاهای دیگه که رفتیم میگفتم نه ولی تو هر جور دوست داری.میگم چایی میخوری میگه هرجور راحتی!!!(آدمی که اینقدر بیخیاله بعدا برا خودشم مشکل پیش میاد چه رسد به زندگی)
یکی اومده تیپ زده خفن لفظ قلم کلاس بالا بابام رفته خونشون .تو خونه جلو بابام شلوار سه ساسونه پوشیده با یه پیرن پیرمردی اتاقشم که نگووووو(اینا تا آخر عمر همینجوری میمونن اصن عوض شدن به کار نیست)

elahe
12-24-2012, 08:16 PM
هم دختر هم پسر باید به طور کامل و واضح شرایط و توقعاتشون رو بیان کنن و توی جلسات خواستگاری روی اونها هم محکم باشن.

نیکی
12-25-2012, 02:49 AM
دوستان درسته که به نظر می رسه سوالات روز خواستگاری خیلی مهمه و البته جواب اونها در آینده تاثیر به سزایی روی آینده شخص داره اما واقعیت اینه که زندگی خیلی بالا پایین داره و کسانی که تجربه بیشتری دارن بهتر می دونن که عملکرد ما در آینده یک مشت سوال وجوابهای از پیش تایین شده نیست...مثلا شما وقتی با یک مشکل بزرگ در آینده مواجه میشیدحا لا مالی یا خانوادگی یافرهنگی یا سلامتی باید بتونید تحت اون شرایط و با توجه به نوع تربیت و اعتقاداتتون اونو درست مدیریت کنید و از پسش بر بیایید و الا روز اول همه میگن فلان میکنیم و بهمان ...اما در عمل می بینیم که چه مشکلاتی گریبانگیر خانواده هاست و چه قدر بنیاد خانواده ها سست و متزلزل شده...در حقیقت این حرف نیست که مهمه و آدم باید مرد عمل باشه...من بارها و بارها دیدم آقایونی که قبل از ازدواج ادعای روشنفکری و آزاداندیشی و مدرنیته کردن و بعد از ازدواج سر مسائل پوششی وبرخوردهای اجتمایی خانومشون با اونا به بن بست رسیدن یا خانومهایی که قبل از ازدواج ادعا کردن چیز خاصی جز عشق و محبت از زندگی نمی خوان ولی بعد از ازدواج سر مسائل هزینه مراسم و جشن ولباس وخرید و اینجور چیزا از همون ابتدا دچار مشکل شدن...به راستی آیا ما به جوابهایی که روز اول می دیم پایبندیم؟؟؟برای جواب به این سوال باید خودمونو بهتر محک بزنیم و این عملی نمی شه جز با کسب تجربه و شناخت بهتر از خود .خانواده و ..و..و:130: