نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: معرفی مسجد چهل اختران

كاربر درجه 2
    بانوی شرقی آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    361
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض معرفی مسجد چهل اختران

[
    CENTER]
    قدیما یادمه وقتی گره ای تو کار مامان بزرگم می افتاد سری چادر چاخ چوق می کرد راه می افتاد می گفتم عزیز کجا می رید. می گفت دخترم می رم چهل اخترون
    می گفتم اینجا کجاست که تو این شرایط می خوای بری.می گفت اونجا جایی که بهتر به چشم خدا می ایم
    اون موقع منظورش نفهمیدم اما بعدا که بزرگتر شدم دیدم چهل اخترونی که می گن جایی که مردم قم خیلی بهش ارادت خاص دارند اونجا که می ری هر کسی از یه چیزی دم می زنه
    من 14 ساله عروسی کردم خدا صاحب اولادم نمی کرد نذر کردم40 تا سه شنبه بیام این جا دعا کنم خدا می دونه که هنوز به 20 نرسیده بودم که خدا زینب بهم داد این حرفای یه خانومی که من بغل دستش نشسته بودم
    ازش پرسیدم چرا میاد اینجا؟
    یه مادر پیری هم که جلوی من بود برگشت عقب نگاهی به ما کرد وگفت: من شنیدم هر کسی بره تو محراب نماز بخونه اگه همون موقع حاجت روا بشه سر نماز چهل دور می چرخه بدون اینکه خودش بفهمه فقط هم اطرافیانش که دلشون
    پاک باشه می بیننش.راستش تودلم به سادگی این مادر پیر خندیدم.اما دیدم هر کسی با دل خودش میاد اینجا و با دل خودش با معبودش درد دل می کنه.

این مقاله یه مقاله جالبی که اونایی که دوست دارند چهل اختران بشناسندمی تونند مطالعه کنند
    [/CENTER]

در محله موسویان که ابتدای این محله گذر سنگ سیاه و انتهای آن دروازه ری می باشد، کوچه چهل اختران قرار گرفته است که کوچه مشهوری در این محله می باشد .

چهل اختران

بقعه چهل اختران از ابنيه با شكوه تاريخى است که در جوار بقعه امامزاده موسى مبرقع(عليه السلام)واقع است ؛ در اين بقعه تا زمان تأليف کتاب تاريخ قم در سال 378 هـ .ق ، چهارده تن از سادات رضويه از خاندان امام موسى وامام جعفرصادق(عليهم السلام) و غالبا از طبقه نسوان بخاك سپرده شدند كه در آن کتاب تاريخى ثبت گرديده است و بعد از آن هم از همين خاندان جمع ديگرى دفن شده اند كه تاريخى براى معرفى نام و نسب آنان در دست نيست و در نهایت ،با دفن چهل تن بعنوان بقعه چهل اختران نام گرفت .

گنبد چهل اختران

دركتاب(گنجينه آثار قم) در توصيف اين گنبد چنين نوشته شده كه؛ گنبد چهل اختران با اينكه داراي جدار آجرى است ، از ابنيه ی باشكوه باستانى و تاريخى اصيل اين شهر(قم) است كه تاريخ بناى آن به سال 950 هـ .ق و نام بانى آن شاه طهماسب صفوى و اسم معمار هنرمندش استاد سلطان قمى است كه در كتيبه هاى داخلى آن هنوز نام وى موجود می باشد.

و در تاريخ قم تأليف فيض درباره اين بقعه چنين آورده شده :

” ديگر از بقاع مطهره يكى بقعه معروفه به چهل اختران است، در بالاى سردرب بقعه در كتيبه اى كه با خط ثلث و از گچ برى بيرون آورده شده، نوشته است: اين مكان قبور جمعى از سادات و امامزادگان است كه در اينجا مدفون شده اند و در تاريخ 851 هـ .ق ، اين كتيبه نوشته شده كه در سال 953 هـ .ق به امر شاه طهماسب صفوى سقفى بسيار مرتفع بر اين مرقد برپا داشته است، كه اصل بقعه متساوى الاضلاع است و هر ضلع او پانزده زرع مى باشد، كه از بناهاى بسيار خوب و عالى است و كمتر همچون بنائى ديده شده،معماراو استاد سلطان قمى است كه از مشاهير معمارهاى عصر صفويه است و نام او در اين مكان مضبوط است. ”

عبارات فوق مى رساند كه اين بناء در سال 851 هـ .ق ساخته شده(گرچه بانى آنرا ذكر ننموده است) و شاه طهماسب صفوى پوشش آنرا تجديد كرده و كتيبه اى كه مرحوم فيض از آن نام برده از سال 851 تا 1309(تاريخ تأليف كتاب مزبور) وجود داشته است، كه متن آن نقل شد ولى متأسفانه در تعميرات قائم مقام فراهانى در سال 1333 آن كتيبه از بين رفته و اثرى از آن باقى نيست.

در اين بقعه دو كتيبه موجود است كه يكى بصورت نامرئى روى زاويه جنوب شرقى زير نيم طاق بصورت تابلوى مربع و مستطيل گچبرى شده است كه تا دقت نشود تشخيص داده نمى شود به اين عبارت «بنائى عمل سلطان قمي».

و كتيبه ديگر كه برفراز درب ورودى از صحن غربى به طول سه متر به خط ثلثى برجسته كه روي آن عبارت ذيل گچ برى شده است «قدر صدر الحكم المطاع ببناء هذه العماره الشريفه عن اعلى حضرت سلطان سلاطين الزمان ابوالمظفر بهادر خان شاه طهماسب خلد الله ملكه و سلطانه و افاض على العالمين برده و احسانه فى شهور سنه خمسين و تسعمائه»

بر فراز اين بقعه گنبدى است عرقچينى و آجرى، كه چهارهواكش در جهات اصلى آن به صورت آجرکاری مشبك ديده مى شود و در وسط بقعه مرقدى است سراسرى به ارتفاع يك و طول و عرض 9 متر كه در سطح آن در چند رديف قبرسازى نموده اند كه به وسيله كاشيهاى خشن فيروزه اى تشخيص داده مى شود

شاید بتوان گفت حیاط این مسجد که گذرهای اصلی و فرعی بدان راه دارد آن را به عنوان عنصر اصلی مرکز محله، که در اینجا محله موسویان است، قرار داده .این خصوصیت فضایی، علی رغم وجود درها به قدری قوی است که حیاط مسجد را همانند تکایا و حسینیه ها در شمار فضاهای عمومی قرار می دهد .این شکل ارتباط حیاط مساجد با گذر های عمومی بهترین صورت بیان کالبدی مفهوم مسجد به عنوان خانه خدا،خانه ای متعلق به همه، بوده است و می توان نمونه های آن را در شهرهای مختلف ایران دید ؛ از جمله حیاط مسجد جامع بازار تهران که به صورت معبر است و یا حیاط مسجد امام در مدخل بازار تهران که از سه طرف با بازار بین الحرمین و بازار کفاش هاو خیابان بوذر جمهر سابق ارتباط دارد و یا حیاط مسجد جامع سمنان که از دو جهت با بازار مربوط می شود و یا حیاط مسجد جامع یزد که از سه طرف با گذر های اطراف ارتباط دارد و نیز ورودی های مختلف که از گذرهای اطراف به حیاط وسیع مسجد جامع اصفهان راه پیدا می کند و حیاط مسجد جامع نطنز که راه ارتباطی میان دو محله است.

این خصوصیت فضایی حیاط مسجد که با گذر های اطراف ارتباط دارد ،اصلی است ،که در تاریخ طراحی مساجد نهفته است ، به دوره ای خاص تعلق ندارد و مستقل از سبک های معماری است.

و هم چنین عبور از فضاهای بسته و با مقیاس کوچک تا ورود به حیاط باز بر جلوه فضایی حیاط و مسجد می افزاید .

http://www.axgig.com/images/44971222517673719070.jpg

برگرفته از نشریه اینترنتی بام

اگه شما همشهری های خوبم از چهل اختران عکس یا مطلب جالب دارید ما رو هم بی بهره نذارید
    بــــرای ِ هــر کـس کـه رفــتـنی سـت ،
    فــــقـط بــــایــــد ..
    کنــــار ایــستــاد ..
    و ..
    راه بـــــاز کـــــرد !
    بــه هـمـیـن ســـادگــــی !

كاربر درجه 5
    alijalali آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    1
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض پاسخ : معرفی مسجد چهل اختران

جالب بود.تا حالا نرفتم.سارا بیا بریم یه بار.

مدیر کل سایت
    مهندس آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    137
    میزان امتیاز
    10

در محله موسویان که ابتدای این محله گذر سنگ سیاه و انتهای آن دروازه ری می باشد، کوچه چهل اختران قرار گرفته است که کوچه مشهوری در این محله می باشد .
    دقیقا کجاست این محله؟ خیابان کوچه من فقط اسمشو شنیدم

كاربر درجه 5
    mina90 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    49
    میزان امتیاز
    9

من 10 سال پیش ، قبل از این که بیام قم زندگی کنم یک بار با خالم رفتم خیلی کثیف بود مخصوصا اطراف مسجد من که خیلی بدم اومد

كاربر درجه 2
    sms آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    51
    میزان امتیاز
    15

چهل اختران اواسط خیابان آذر قرار داره که دسته ی خیلی اعظیم و بزرگی هم داره در ظهر عاشورا هرسال برپا میشه که این دسته از جمعیت بزرگی از سینه زنان و زنجیر زنان سیدها تشکیل شده و تنها دسته ایست که من با چشمان

خودم دیدم مریض شفا داده یعنی به جرات میگم هرکی داره عزاداری این هیت بزرگ رو تماشا میکنه کاملا محو و تماشای این دسته میشه یعنی اینطوری که شاید بشناسیدش یه زمانی بزرگترین پرچم ایران رو توی دستشون داشتند و روی

سر عزاداران کاه میریزن...
    خلاصه اینو بگم که امسال که گذشت اونایی که این دسته رو ندیدن حتما سال دیگه اگر عمری بود برن ببینن...

كاربر درجه 2
    نسترن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    147
    میزان امتیاز
    15

چهل اختران که خیلی معروفه مخصوصا دسته عزاداریش که اکثرا سادات هستند.زمانی که در بعد از ظهر روز عاشورا در حرم شور می اندازند خیلی شلوغ میشه .الان هم به دستور استان دار دارن اطراف امامزاده را گسترش میدن.چون امامزاده موسی مبرقع فرزند حضرت موسی بن جعفر هست و شلوغ می باشد مخصوصا روز چهارشنبه