لطفا سوالات خود را به صورت یک موضوع در انجمن ارسال کنید تا توسط کاربران پاسخ داده شود
تبلیغات

لیست کاربران تگ شده

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 19 از 19

موضوع: بی‌غیرت کیست؟ بی‌غیرتی چیست؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر باز نشسته
    شماره عضویت
    1609
    نوشته های وبلاگ
    316
    آمار لایـک
    دریـافت شده 7,954
    اهـدا شده 7,626
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    204 موضوع
    نقل قول
    7 پست
    میزان امتیاز
    9

پیش فرض بی‌غیرت کیست؟ بی‌غیرتی چیست؟

پیامبر اعظم(ص) درباره یکی از مصادیق بارز بی‌غیرتی می‌فرماید: هنگامی که زنی آرایش‌کرده از خانه خارج شود و شوهرش نیز به این کار راضی باشد، به ازای هر قدمی که زن بر می‌دارد، خانه‌ای در آتش برای شوهرش بنا می‌شود.
    خودآرایی و خودنمایی در انظار عموم از رفتارهای ناهنجار در جامعه است که ارتباط مستقیمی با کجروی‌های جنسی دارد. این موضوع مختص به زنان نیست و در مردان نیز به گونه‌های مختلف انجام می‌پذیرد.

قرآن کریم، خودنمایی و خودآرایی زنان در منظر عمومی را «انحراف جنسی» می‌داند و در آیه 31 سوره مبارکه نور، عبارت «وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ» (زنان زیورهاى خود را آشکار نسازند) را دو مرتبه تکرار می‌کند.
    مرحوم «فیض کاشانی» در تفسیر این آیه، زینت را به معنای عام زیبایی بدنی، آرایش جسمانی و زیورهای ظاهری می‌داند و معتقد است که؛ خودنمایی چه آشکار ساختن زیبایی‌های طبیعی باشد و چه به نمایش گذاشتن آراستگی‌ها و زیورآلات، رفتار ناهنجار جنسی است.

از پیامبر اعظم(ص) نیز روایت شده که زنان طناز و عشوه‌گر که دل و دین مردان هوسران را می‌ربایند، «دام‌های شیطان» هستند. مراد از طنازی و عشوه‌گری با مرور برخی روایات دیگر مشخص می‌شود که از جمله آن‌ها: پوشیدن لباس نازک، گفتار با لحن نازک و تحریک‌کننده[1] و راه رفتن با عشوه و ناز است، چرا که موجب تحریک مردان و به تعبیر روایات «زنای چشم»‌[2] می‌شود.
    در قرآن کریم بر حفظ نگاه تأکید ویژه‌ای شده است و در آیات 30 و 31 به صورت جداگانه به زنان و مردان این نکته را گوشزد می‌کند: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ»؛ به مردان با ایمان بگو دیده فرو نهند و پاکدامنى ورزند که این براى آنان پاکیزه‏تر است زیرا خدا به آنچه مى‏کنند آگاه است. «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا»؛ و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعا از آن پیداست.

غیرت پسندیده
    از بحث اول مسئله یعنی رفتار ناهنجار زنان که گذر کنیم، مورد دوم نقش مردان در کنترل و حفظ نوامیس است؛ چیزی که از آن در متون دینی «غیرت» یاد می‌شود. یعنی مؤمن نباید نسبت به اطرافیان خود بی‌تفاوت باشد[3]، چرا که خداوند «غیور» است [4] و بی‌غیرتی را نمی‌پسندد.
    به بیان دیگر، غیرت با کرامت و عزت در هم تنیده شده و به هر میزان که شخص از کرامت و عزت برخوردار است، از غیرتمندی بهره دارد. از همین روست که در نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین(ع) آمده است: انسان غیور زنا نمی‌کند![5] همچنین حضرت در جای دیگری می‌فرماید: ای‌ مردم‌ عراق‌! با خبر شدم‌ که‌ زنانتان‌ دوشادوش‌ مردان‌ در راه‌ حرکت‌ می‌کنند، آیا شرم‌ نمی‌کنید؟ خدا لعنت‌ کند کسی‌ را که‌ غیرت‌ نمی‌ورزد! [6]
    از امام صادق(ع) نیز روایت شده است: «حُرِّمَتِ الجَنَّهُ عَلَی الدَّیُّوثِ»؛ بهشت بر مردان بی‌غیرت حرام است.[7] پیامبر عظیم الشأن اسلام نیز درباره یکی از مصادیق بارز بی‌غیرتی می‌فرماید: هنگامی که زنی آرایش کرده و معطر از خانه خارج شود و شوهرش نیز به این کار راضی باشد، به ازای هر قدمی که زن بر می‌دارد، خانه‌ای در آتش برای شوهرش بنا می‌شود.[8]
    امام باقر(ع) نیر نماز فرد بی‌غیرت را مورد قبول نمی‌داند و می‌فرماید: «ثَلاثَهٌ لایُقبَلُ مِنهُم صَلاهٌ: مِنهُمُ الدَّیُّوثُ».[9]

ناگفته نماند غیرت صحیح و به‌جا نه تنها برای شخص که برای جامعه نیز مفید است؛ شهید مطهری در این باره می‌گوید: انسان غیور همانطور که راضی نمی‏شود دامن ناموس خودش آلوده گردد، راضی نمی‏شود دامن ناموس اجتماع هم آلوده شود.[10]

مرحوم فیض کاشانی (1007 ـ 1090 هجری قمری) در کتاب الوافی[11]، بابی با عنوان «باب الغیره» گشوده و روایات متعددی در مورد غیرت و ویژگی‌های شخص غیور آورده است. از جمله در این روایات چنین آمده است: مردی که در مورد رفتار ناسالم جنسی همسرش بی‌تفاوت باشد، از سوی فرشتگان «بی‌غیرت» نام گرفته است. از چنین مردی به عنوان «منکوس القلب» (کج‌سرشت و وارونه‌دل) یاد شده که روح ایمان از او گرفته شده و خداوند از او بیزار است؛ بهشت بر چنین فردی حرام و عذاب دوزخ برای او فراهم آمده است.

غیرت نا‌به‌جا
    اسلام همواره جانب اعتدال را رعایت کرده و پیام‌آور آن می‌فرماید: «خیر الامور اوسطها» [12] در قرآن کریم نیز ریشه اعتدال(عدل) 27 بار آمده است که مهر تأییدی بر این موضوع است.
    بنابراین همانطور که بی‌غیرتی رفتاری نابهنجار است، غیرت بی‌جا نیز واکنشی ناسالم است که ریشه در بدگمانی دارد و به «تهمت جنسی» منجر می‌شود و چه بسا شخص مورد اتهام را به کج‌رفتاری سوق دهد. این موضوع حتی اگر به صورت غیبت نیز مطرح شود باز آسیب‌های خاص خود را به همراه دارد. [13]
    مرحوم فیض در پایان «باب الغیره»، روایتی را از امام علی(ع) نقل کرده است که حضرت در نامه‌ای سفارش می‌‌کند: «ایاک و التغایر فی غیرموضع الغیرة فان ذلک یدعو الصحیحة منهن الی السقم...؛ [14] از غیرت‌ورزی نابجا بپرهیز، چون که زنان سالم را به آلودگی می‌افکند... .

در قرآن کریم، کیفر افرادی که بر زنان پاکدامن تهمت جنسی می‌زنند، بسیار سنگین است. خداوند می‌فرماید: «و کسانى که به زنان پاکدامن تهمت [زنا] مى‏زنند، سپس چهار شاهد نمى‏آورند، ایشان را هشتاد تازیانه بزنید، و دیگر هرگز شهادت آنان را قبول نکنید، و اینانند که فاسقند»[15].
    در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که اگر مرد بد دلی نسبت به پاکدامنی همسر خود دچار شک و شبهه است، بهتر است پیش از آنکه به او بهتان بزند، این آیه شریفه را به یاد آورد: «مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمی‏کند، و زن زناکار را جز مرد زناکار یا مشرک به ازدواج خود در نمی‏آورد.» [16]

پی‌نوشت‌ها:
    1ـ احزاب/32: «فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا»؛ بنابراین به گونه‏ای هوس‌انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند و سخن شایسته بگویید!
    2ـ امام علی علیه‌السلام می‌فرماید: «نعم صارف الشهوات غض الابصار»؛ چشم‌پوشی از نگاه (به نامحرم) عامل خوبی برای بازدارندگی از شهوت است. (محمدی ری‌شهری، میزان الحکمة، ج 1، ص 72)
    3ـ تحریم/6: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا»؛ اى کسانى که ایمان آورده‏اید، خودتان و کسانتان را از آتش حفظ کنید.
    4ـ خداوند متعال به ابراهیم خلیل خطاب می¬کند که «ان الهک لغیور» (الکافی، ج 8، ص 372)
    5ـ حکمت 305: ما زنی غیور قط.
    6ـ یا اهل‌َ العراق‌! نُبئت‌ُ اَن‌ِّ نسائَکُم‌ یُدافعْن‌َ الرجال‌ فی‌ الطریق‌، اَما تَسْتَحیون‌؟ لَعَن‌ اللهُ من‌لایغار. (الکافی، ج 1، ص 154، ح 719/ محاسن، ص 115/ وسایل الشیعه، ج 20، ص 235)
    7ـ بحار الانوار، ج53، ص249
    8ـ الکافی ج 5 ص 537
    9ـ بحارالانوار ج 76 ص 115
    10ـ مسئله حجاب، صفحه: 64
    11ـ الوافی؛ ج22، صص 463 و 763 ـ 765.
    12ـ اگر چه این عبارت دقیقا به همین صورتی که در متن آمده، شهرتی تام و تمام یافته است اما این حدیث در برخی از منابع حدیث شیعه، از قبیل مستدرک الوسائل (ج 8، ص 255) با اندک اختلافی در تعبیر به صورت: «خیار الامور اوسطها» و در بحارالانوار(ج 74، ص 383) به صورت: «خیر الامور اوساطها» آمده است.
    13ـ رسول‌الله(ص) از اصحاب پرسیدند: آیا مى‏دانید غیبت چیست؟ عرض کردند: خدا و پیامبر او بهتر مى‏دانند. فرمود: این که از برادرت چیزى بگویى که دوست ندارد. عرض شد: اگر آنچه مى‏گویم در برادرم بود چه؟ فرمود: اگر آنچه مى‏گویى در او باشد، غیبتش را کرده‌اى و اگر آنچه مى‏گویى در او نباشد، به او تهمت زده‏اى. (الترغیب والترهیب، ج3، ص515، ح1)
    14ـ الکافی، ج5، ص537
    15ـ نور/4: وَالَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاء فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِینَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ.
    16ـ نور/3: الزَّانِی لَا یَنکِحُ إلَّا زَانِیَةً أَوْ مُشْرِکَةً وَالزَّانِیَةُ لَا یَنکِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِکٌ

منبع: جام نیوز

10 Not allowed!

اصا به جهنم که "به جهنم"....

2. Top | #11

عنوان کاربر
    كاربر درجه 5
    شماره عضویت
    1123
    نوشته های وبلاگ
    1
    آمار لایـک
    دریـافت شده 376
    اهـدا شده 536
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    82 موضوع
    نقل قول
    8 پست
    میزان امتیاز
    3

پیش فرض پاسخ : بی‌غیرت کیست؟ بی‌غیرتی چیست؟

خاک بر سرم دست رو زن بلند کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دیگه چی
    با چشم چرونی موافقم هیچ چیز بدتر از هیز بودن نیست بنظرم اگه زنی بعدا به این دلیل حتی طلاق بگیره کار درستی کرده از بس این مردا چندشن
    من خودم یه درجه فمنیسم بزرگ شدم اما قایلم مرد اگه مرد باشه باید بهش چشم بگی مهم نیست سوادش ازت بیشتر بشه یا کمتر اما اگه مرد باشه خودشو به یه خنده نفروشه یا از مردی فقط قلدریشو یاد گرفته باشه اینها نه

3 Not allowed!
    *

&

هميشه ماندگار من!

همه مي خواهند تو از سرم بيفتي!

غافل از اينکه،

تو را در دلم پنهان کـــــــــرده ام!

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر باز نشسته
    شماره عضویت
    1609
    نوشته های وبلاگ
    316
    آمار لایـک
    دریـافت شده 7,954
    اهـدا شده 7,626
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    204 موضوع
    نقل قول
    7 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس نمایش پست ها
    بله..بی غیرتی شامل خیلی چیزای دیگه هم میشه

مثل

کار نکردن.بیکاری..الافی از روی تنبلی محصوصلا اگه زن داشته باشی (مخصوص آقایان)

چشم چرانی

دست روی زن بلند کردن...

شما هم بگید
    دست روی زن بلند کردن میتونه از مصادیق بی غیرتی باشه ولی نه همیشه ؛ به نظر من بعضی وقت ها از نشانه غیرت اینه که دست روی خانمت بلند کنی البته فقط در موارد خاص که اسلام اجازه داده
    در مورد کار نکردن هم کاملا با شما موافقم مردی که در مورد خانواده خودش احساس مسولیت نداره، بی غیرته!

1 Not allowed!

4. Top | #13

عنوان کاربر
    كاربر درجه 5
    شماره عضویت
    1123
    نوشته های وبلاگ
    1
    آمار لایـک
    دریـافت شده 376
    اهـدا شده 536
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    82 موضوع
    نقل قول
    8 پست
    میزان امتیاز
    3

اون موارد خاص زدنش فرق داره دست بلند کردن نیست نشونه بیتوجهی نه اینکه بگیرین زنو بزنین مخالفم حتی اسلام این اجازه رو نمیده

3 Not allowed!
    *

&

هميشه ماندگار من!

غافل از اينکه،

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر باز نشسته
    شماره عضویت
    1609
    نوشته های وبلاگ
    316
    آمار لایـک
    دریـافت شده 7,954
    اهـدا شده 7,626
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    204 موضوع
    نقل قول
    7 پست
    میزان امتیاز
    9

من یک سوال داشتم اگر همسر مردی بی حجاب بیرون میرفت وحیا و عفاف رو رعایت نمی کرد ؛ مرد باید چگونه با همسرش برخورد بکنه؟
    در مورد کتک زدن هم همانطور که گفتم در موارد خاص که شاید مرحله هفتم یا هشتم باشه! اگر مرد تا مرحله قبل از زدن پیش آمد ولی زن حجب و حیا رو رعایت نکرد و به حرف همسر خودش اعتنا نکرد مرد باید همینجا متوقف بشه؟ این کم گذاشتن وبه نظر من بی غیرتیه!

2 Not allowed!

6. Top | #15

عنوان کاربر
    كاربر درجه 5
    شماره عضویت
    1123
    نوشته های وبلاگ
    1
    آمار لایـک
    دریـافت شده 376
    اهـدا شده 536
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    82 موضوع
    نقل قول
    8 پست
    میزان امتیاز
    3

راه داره
    من اگه مرد بودم خانمم این کارو میکرد اول با زبون خوش بعد محبتمو کم میکردم بهش قهر نمیکردما مثلا اگه هر روز ده تا اس میدادم دیگه نمیدم اگه مرتب بهش زنگ میزدم کمش میکنم بیمحلی از صدتا کتک بدتره برا خانم ها برا اقایون هم همینطور بعد از چیزایی که داشته محرومش میکردم مثلا اگه ماشین داشته بهش میگم با این حجاب پشت فرمون نمیشه بشینی
    مطمئن باشین کوتاه میاد کار به کتک نمیکشه فقط باید صبور بود
    خاک وچوک این راز های خانم ها رو که گفتم چون میدونم خانم های سایت ما همه نجیبن روشون مصداق نداره

3 Not allowed!
    *

&

هميشه ماندگار من!

غافل از اينکه،

7. Top | #16

عنوان کاربر
    كاربر درجه 3
    شماره عضویت
    685
    نوشته های وبلاگ
    43
    آمار لایـک
    دریـافت شده 1,778
    اهـدا شده 1,005
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    241 موضوع
    نقل قول
    41 پست
    میزان امتیاز
    10

اهم اهم

نظرتون راجع به دست بلند کردن زن به روی مرد چیه؟ خب در بیشتر مواقع لازمه.

جدا از شوخی ، دست بلند کردن نهایت بی شعوری و بی فرهنگی و بی عقلی و .... یه نفر رو میرسونه. حالا چه زن باشه چه مرد.

و حالا در مورد غیرت ، مرد و زن باید غیرت داشته باشن. اما به اندازه کافی. مثلا اگر مرد و زن میرن بیرون ، مرد باشه که صحبت میکنه با فروشنده ی مرد. نه اینکه مثل سیب زمینی وایسه.

و اینکه زن هم باید غیرت داشته باشه. نباید شوهرش ول باشه. با هرکسی دوست داره حرف بزنه.

ترجیحا حلقه ها دستشون باشه وقتی میرن بیرون از منزل ! حلقه یعنی تو متعلق به کسی هستی.

کاش مرد ها به حلقه دست کردن اهمیت بدن. من که خیلی بدم میاد دستشون نمیکنند. اینم یه نوع غیرته

5 Not allowed!

و چه زیباست تجربه ی عشق...

مدیر انجمن تخصصی سکه 3eke.ir

8. Top | #17

عنوان کاربر
    كاربر درجه 2
    شماره عضویت
    780
    نوشته های وبلاگ
    147
    آمار لایـک
    دریـافت شده 1,136
    اهـدا شده 705
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    63 موضوع
    نقل قول
    0 پست
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط آبان نمایش پست ها
    من یک سوال داشتم اگر همسر مردی بی حجاب بیرون میرفت وحیا و عفاف رو رعایت نمی کرد ؛ مرد باید چگونه با همسرش برخورد بکنه؟
    در مورد کتک زدن هم همانطور که گفتم در موارد خاص که شاید مرحله هفتم یا هشتم باشه! اگر مرد تا مرحله قبل از زدن پیش آمد ولی زن حجب و حیا رو رعایت نکرد و به حرف همسر خودش اعتنا نکرد مرد باید همینجا متوقف بشه؟ این کم گذاشتن وبه نظر من بی غیرتیه!

دست بلند کردن روی زن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چه جسارتا.
    منم یه سوال دارم اگه یه مرد هر تیپ فشنی که خواست بزنه و آبروی خانوادشو رو ببره خانمش حق داره اونو کتک بزنه؟؟؟؟؟؟؟؟یا نه استغفر الله ایشون چون مرد هستند هرکاری مجاز هستند انجام بدن
    اگه یه زن آرایش می کنه و بی حجاب به قول شما بیرون میره باید دید مشکل از کجاست

2 Not allowed!
    روحی فداک یا ابا عبد الله الحسین

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر باز نشسته
    شماره عضویت
    1609
    نوشته های وبلاگ
    316
    آمار لایـک
    دریـافت شده 7,954
    اهـدا شده 7,626
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    204 موضوع
    نقل قول
    7 پست
    میزان امتیاز
    9

از مصادیق بی غیرتی خانم ها هم اگردوستان موردی به ذهنشون رسید نام ببرند!
    بحث کتک وکتک کاری رو هم تموم کنید تا دعوانشده!

0 Not allowed!

10. Top | #19

عنوان کاربر
    كاربر درجه 2
    شماره عضویت
    551
    نوشته های وبلاگ
    51
    آمار لایـک
    دریـافت شده 920
    اهـدا شده 1,183
    یاد شده
    0 پست
    تگ شده
    147 موضوع
    نقل قول
    19 پست
    میزان امتیاز
    11

منم با بیشتر صحبتاتون موافقم...

در مورد زدن همسر اصلا موافق نیستم مرد اگر مرد باشه و غیرت داشته باشه این اجازه رو نمیده به همسرش تا بخواد کاری بکنه که باب میل او نباشه که بخواد کنک بزنه

در کل منظورم اینه که مرد و زن باید باهم رفیق باشن که متاسفانه بیشتر زوجین ما اینطوری نیستن...

اگر زن و مرد با هم رفیق باشن میتونن مشکلاتشون رو با حرف با هم حل کنن و تا مشکلی پیش نیاد که مرد بخواد دستش رو روی زنش بلند کنه...

4 Not allowed!

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12